11 czerwca 2025 r. to data, która zapisała się na stałe na kartach historii Gminy Rymanów. To właśnie wczoraj odbyła się bardzo ważna uroczystość – otwarcie i poświęcenie nowego budynku Szkoły Podstawowej w Sieniawie oraz nadanie jej imienia Wandy Półtawskiej.
Wydarzenie rozpoczęła msza święta odprawiona w kościele pw. św. Jana Pawła II przez abp. Józefa Michalika, ks. proboszcza Stanisława Gniewka oraz ks. Bartosza Rajnowskiego. Następnie nastąpił uroczysty przemarsz pod budynek szkoły, gdzie miało miejsce przekazanie szkole poświęconego sztandaru, symboliczne przecięcie wstęgi, wręczenie dyrektorowi klucza do nowego budynku oraz odsłonięcie pamiątkowej tablicy upamiętniającej patronkę Wandę Półtawską.
– Jestem dumny, że mogę być z Wami w tym wyjątkowym dniu, kiedy wspólnie otwieramy drzwi do nowego miejsca, które przez kolejne lata i kolejne pokolenia będzie kształtować umysły i serca naszych dzieci – tymi słowami zwrócił się do uczestników Grzegorz Wołczański, Burmistrz Gminy Rymanów. – Z wielką radością chciałbym także ogłosić, że nasza szkoła będzie nosić imię Wandy Półtawskiej – wybitnej osoby, lekarki, doktora nauk medycznych, profesora nadzwyczajnego Papieskiej Akademii Teologicznej, więźniarki w Ravensbruck, serdecznej przyjaciółki Jana Pawła II. Ale pani Wanda była przede wszystkim osobą, która nieustannie inspirowała młodsze pokolenia do działania, uczyła szacunku dla drugiego człowieka oraz pracy na rzecz wspólnoty. Nadanie szkole jej imienia to wielkie wyróżnienie, ale i zobowiązanie, aby iść jej śladem w dążeniu do wspólnego dobra.
– Decyzja o wyborze Wandy Półtawskiej na patrona Szkoły Podstawowej w Sieniawie została podjęta po dogłębnej analizie jej życia, osiągnięć oraz wartości, które prezentowała i które pragniemy zaszczepić w młodym pokoleniu – uzupełniła wicedyrektor Agata Maśnik. – Pani Wanda była wielokrotnym gościem w naszej szkole, wspierała lokalne inicjatywy, uczestniczyła w spotkaniach z uczniami i nauczycielami, dzieląc się swoją mądrością i życiowym doświadczeniem. Chcemy, aby stała się ona symbolem wartości, które pragniemy rozwijać w naszej społeczności szkolnej. Jej życie i działalność stanowią nieocenioną lekcję dla każdego z nas.
11 czerwca nie stalibyśmy przed nowym budynkiem szkoły, gdyby nie zaangażowanie wielu osób i instytucji.
– Dzisiaj jest wyjątkowa i historyczna dla naszej miejscowości chwila, wydarzenie, które zapisze się złotymi zgłoskami w historii Sieniawy i całej gminy – podkreślił dyrektor Piotr Boczar. – Budynek, przed którym się znajdujemy to owoc starań, marzeń, współpracy i ogromnego zaangażowania wielu osób. Szczególne podziękowania należą się Posłowi Piotrowi Babinetzowi za pomoc w pozyskaniu funduszy na budowę szkoły, Staroście Krośnieńskiemu Janowi Pelczarowi, władzom Gminy Rymanów na czele z Burmistrzem Grzegorzem Wołczańskim, pracownikom Urzędu Gminy, byłemu burmistrzowi Wojciechowi Farbańcowi, Radzie Miejskiej obecnej i poprzedniej kadencji, sołtysowi Dariuszowi Bekowi, projektantom, wykonawcom, inspektorom, ofiarodawcom i mieszkańcom, Radzie Rodziców za ufundowanie sztandaru, nauczycielom, pracownikom obsługi, uczniom i ich rodzicom oraz wszystkim, którzy dołożyli cegiełkę do tego ważnego przedsięwzięcia.
Po części oficjalnej goście obejrzeli piękny program artystyczny w wykonaniu uczniów i nauczycieli tutejszej szkoły. Był też czas na gratulacje, okolicznościowe przemówienia, wpisy do pamiątkowej księgi oraz oczywiście – zwiedzanie nowej siedziby szkoły.
Dziękujemy wszystkim za udział w uroczystości, każde miłe słowo i gest. Mamy nadzieję, że nowa szkoła w Sieniawie będzie nie tylko miejscem nauk i nawiązywania nowych przyjaźni, ale także kształtowania postaw i wartości, które były bliskie patronce Wandzie Półtawskiej.
![]() |
![]() |
![]() |
||
![]() |
![]() |
![]() |
||
![]() |
![]() |
![]() |












